Șomuz Fălticeni - Bucovina Rădăuți: 2-2 (4-5 după penalty-uri) în turul al doilea al Cupei României

Bucovina Rădăuți s-a calificat în turul al treila al Cupei României la fotbal după ce a învins formația Șomuz Fălticeni, la loviturile de departajare, într-un meci disputat miercuri, 7 august 2024, pe Stadionul „Constantin Jamaischi” din Fălticeni.

La finalul timpului regulamentar de 90 de minute, scorul în partida Șomuz Fălticeni - Bucovina Rădăuți era 2:2. Pentru gazde au înscris Alecsandru ('6 - autogol) și Pătrășcan ('69). Oaspeții au marcat prin Stroe ('52) și Cîrloanță ('72). La ultimul pasa decisivă i-a aparținut lui Alin Hrușcovschi, un jucător în vârstă de 14 ani.

Scorul a rămas neschimbat și după disputarea celor 30 de minute de prelungiri, astfel că s-a trecut la executarea loviturilor de departajare, unde oaspeții s-au impus cu 4-5.
{inAds}

ACS Șomuz Fălticeni: Tomache – Cucolaș, Fl. Plămadă, Nwodu, Lăcustă, Julei, Zaharia, Sahlean, Pașcu, Savin, I. Plămadă. Antrenor: Daniel Stoica. Au mai intrat: Pătrășcan, Monah, Pop și Amihăesei.

CSM Bucovina Rădăuți: I. Puianu – A. Alecsandru, E. Ciobanu, D. Bejenar, I. Stoian, A. Stroe, A. Buceac, D. Bîzgă, I. Jaman, G. Derevlean, I. Serediuc. Au mai intrat: I. Cîrloanță, A. Hrușcovschi, G. Rotaru, A. Anton și D. Gafencu.

Turul al treilea al Cupei României la fotbal va avea loc miercuri, 14 august.