Ședință maraton, luni, în procesul lui Vasile Rîmbu. Fiica primarului, citată pentru săptămâna viitoare. Tot atunci va fi audiată în ședință publică interceptarea convorbirii cu inculpata Mamciuc

Ședință maraton, luni, în procesul lui Vasile Rîmbu. Fiica primarului, citată la termenul de săptămâna viitoare, când va fi audiată în ședință publică și înregistrarea convorbirii cu inculpata Mamciuc
Ședință maraton, de trei ore și jumătate, cu mai multe întreruperi, luni, la Curtea de Apel Suceava, la cel de-al doilea termen al apelului procesului în care primarul PSD al municipiului Suceava, Vasile Rîmbu, și fosta șefă a Serviciului Juridic al Spitalului Județean Suceava, Dana Mihaela Mamciuc, au fost condamnați în prima instanță pentru infracțiuni contra justiției

Inculpații au obținut o primă amânare, săptămâna trecută, la primul termen, după ce Dana Mihaela Mamciuc a comunicat o adresă instanței prin care spunea că nu ar fi avut timp să își angajeze un apărător ales. Nu a fost o supriză pentru nimeni, luni dimineață, când la cel de-al doilea termen pentru inculpata Mamciuc s-a prezentat avocata Larisa Motan, cea care a apărat-o și în fondul judecat la Tribunalul Suceava. De altfel, această nu a fost decât o nouă confirmare a faptului că strategia de apărare a celor doi inculpați constă în tentativa de tergiversare cât mai mult a procesului, astfel încât să intervină termenul de prescripție al faptelor de care sunt acuzați și să scape astfel de răspunderea penală.

Inculpatul Vasile Rîmbu a fost absent la termenul de luni, iar avocatul Alexandru Iavorschi a motiva absența clientului său prin faptul că ar fi avut o întâlnire cu ambasadorul Franței, aflat într-o vizită de câteva zile în județul Suceava.

{inAds}
Cei doi avocați au bombardat completul format din judecătoarele Oana Cristina Hurjui și Daniela Androhovici cu mai multe excepții, cereri de sesizare a Completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept din cadrul Înaltei Curți de Casație și Justiție și cereri de probe, toate ridicate anterior și la procesul pe fond.

Ca element de noutate, avocatul lui Vasile Rîmbu a cerut Curții de Apel să verifice actele administrative prin care fost desemnat în completul specializat pentru judecarea faptelor de corupție magistratul Tribunalui Suceava care s-a pronunțat pe fond în dosar, cerere care a fost admisă de instanță.

În urma dezbaterilor și suspendărilor de ședință pentru deliberări, instanța a respins cele mai multe dintre cererile avocaților, iar cu privire la o cerere de trimitere spre rejudecare instanța a arătat că se va pronunța odată cu apelul.

Pe de altă parte, instanța a admis cererea avocatei Larisa Motan privind audierea în calitate de martor a fiicei lui Vasile Rîmbă, Alexandra Elena Rîmbu. De asemenea, a fost admisă cererea avocatei de audiere în ședință publică a înregistrării convorbirii telefonice dintre Alexandra Elena Rîmbu și inculpata Dana Mihaela Mamciuc, înregistrare care este una dintre principalele probe ale acuzării.

Următorul termen a fost programat pentru miercuri, 23 aprilie, la ora 10:00.

Vasile Rîmbu a fost condamnat de judecătorul Cristian Pânzariu de la Tribunalul Suceava la o pedeapsă de un an şi patru luni de închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de instigare la folosirea în orice mod, direct sau indirect, de informaţii ce nu sunt destinate publicităţii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informaţii, în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri ori alte foloase necuvenite. Judecătorul a dispus amânarea aplicarării pedepsei închisorii pe un termen de supraveghere de 2 ani de la data rămânerii definitive a hotărârii.

Conform rechizitoriului, DNA Suceava l-a trimis în judecată pe Vasile Rîmbu, fost manager al Spitalului Județean Suceava, pentru că prin intermediul fiicei sale Alexandra Elena Rîmbu ar fi primit de la șefa Serviciului Juridic al unității medicale, Dana Mihaela Mamciuc, informații care nu erau destinate publicității privind o anchetă a Parchetului de pe lângă Tribunalul Suceava.

Deși nu și-au recunoscut vinovăția, Vasile Rîmbu și Dana Mihaela Mamciuc au beneficiat, inexplicabil, de clemența judecătorului Cristian Pânzariu, care a dispus amânarea aplicării pedepsei.

Dinu ZARĂ

Mai multe informații despre procesul primarului Vasile Rîmbu:
Mai nouă Mai veche